Oct 22, 2018, 11:48
Εκπαίδευση - Μετεκπαίδευση - Προϋπηρεσία
3937

Εκπαίδευση - Μετεκπαίδευση - Προϋπηρεσία

1/09/1989-19/11/1990: Προαπαιτούμενος χρόνος Γενικής Χειρουργικής, στο Γενικό Κρατικό Νοσοκομείο Μεσολογγίου, ενώ παρακολουθώ και συμμετέχω σε Ορθοπαιδικά Χειρουργεία, καθώς και στα Εξωτερικά Ιατρεία της Ορθοπαιδικής Κλινικής.

22/11/1990-31/07/1991 και από 1/10/1991 έως 30/11/1992: Έναρξη και συνέχιση της ειδικότητας της Ορθοπαιδικής στο Γ.Κ.Ν.Πατρών «ο Άγιος Ανδρέας».

30/08/1991-7/08/91: Έμμισθος ειδικευόμενος στο Περιφ. Γενικό Νοσοκομείο Αθηνών «Λαϊκό».


12/01/1993-4/3/1995 :Συνέχιση και ολοκλήρωση του απαιτούμενου χρόνου λήψης της ειδικότητας στο Περιφερειακό Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Πατρών (Ρίο).

1/03/1994-31/08/1994: 6-μηνο παρακολούθησης στην Νευροχειρουργική .

1/09/1994- 28/02/1995: 6-μηνο παρακολούθησης στη Καρδιοθωρακοχειρουργική.

17/05/1995: Λήψη της αδείας άσκησης της Ιατρικής ειδικότητας της Ορθοπαιδικής. (Αριθ. Πρωτ.: Ε2/7996/17/05/1995).

30/09/1991-31/12/1991: Παρακολούθηση του προγράμματος ¨Κατάρτιση Ιατρών στην Πληροφορική¨ που οργανώθηκε από το Πανεπιστήμιο Πατρών, το οποίο περιελάμβανε 104 ώρες διδασκαλίας και 137 ώρες εργαστηρίου.

25/01/1993 (αριθ. 206): θεωρούμαι υποψήφιος διδάκτορας του Τμήματος Ιατρικής του Πανεπιστημίου Πατρών, με επιβλέποντα καθηγητή τον κ. Ηλία Λαμπίρη. Το θέμα της διατριβής μου είναι η «Επιδημιολογική μελέτη των καταγμάτων του ισχίου στην Τρίτη Ηλικία , στην Νοτιοδυτική Ελλάδα». Στις 20/4/2001 παρέδωσα την διατριβή μου προς έλεγχο στην Τριμελή Συμβουλευτική Επιτροπή (καθ. Η. Λαμπίρη, αν. καθ. Δ. Δημακόπουλο και επ. καθ. Π. Μέγα).

Τον Ιούνιο του 2002 παρουσίασα την διδακτορική μου διατριβή ενώπιον της επταμελούς εξεταστικής επιτροπής του Πανεπιστημίου Πατρών, όπου και έλαβα την θετική κρίση της επιτροπής, λαμβάνοντας τον βαθμό .

Τον Οκτώβριο 2005 ορκίσθηκα σαν διδάκτορας του Πανεπιστημίου Πατρών και με αριθμό διδακτορικού διπλώματος 446 .

Από 20 Ιουνίου του 1995 έως 05/04/ Απριλίου του έτους 2000 εργάσθηκα σαν θεραπευτής ιατρός της Τοπικής Μονάδας Υγείας Ι.Κ.Α. Πατησίων (Ρ01/1188/06/06/1995 απόφαση), από όπου παραιτήθηκα λόγω ιδιαιτέρου φόρτου εργασίας (αριθμ. Πρωτ. Φ06/36746 και 1116/4/4/00 αίτηση παραίτησης).

28-30/01/2000: Παρακολούθηση 30 ωρών στις Βασικές Γνώσεις για τα Μεταβολικά Νοσήματα των Οστών, που διοργάνωσε το Ελληνικό Ινστιτούτο Οστεοπόρωσης.

1/9/99-1/8/2000: Εκπαίδευση στην υπερηχοτομογραφία του μυοσκελετικού συστήματος, υπό την εποπτεία του διευθυντού του Ακτινολογικού τμήματος του 7ου Θεραπευτηρίου Ι.Κ.Α.Αθηνών κ. Δημήτρη Τριανταφύλου.

Από τον Σεπτέμβριο του έτους 1995 έως το 2000 ήμουν επιστημονικός συνεργάτης στην Γενική Κλινική Αθηνών και από το 1997 του Ιατρικού Κέντρου Αθηνών, ενώ συνεργαζόμουν και με άλλα θεραπευτήρια της Αθήνας (Αθήναιον Α΄, Αθήναιον Β΄, Λευκός Σταυρός Αθήνας και Βουγιουκλάκειο), πραγματοποιώντας πολλά χειρουργεία με μέσο όρο τα 180-200 τον χρόνο, ενώ συμμετέχω σε άλλα τόσα συναδέλφων.

Διατηρώ προσωπικό ιατρείο στο οποίο δέχομαι κατά μέσο όρο 1500-1600 ασθενείς το έτος.

Από το 1996 έως το 1999 είχα αναλάβει την υπευθυνότητα της Ιατρικής Ομάδας στην Π.Α.Ε. Εθνικός, από τον Σεπτέμβριο του έτους1988 ανέλαβα την υπευθυνότητα της Ιατρικής ομάδας της Κ.Α.Ε.-Α.Ο. Σπόρτιγκ Πατησίων, το 2000-2001 ήμουν υπεύθυνος της Ιατρικής ομάδας της Π.Α.Ε. Καλλιθέας, από τον Δεκέμβριο του 2006 έως τον Μάιο του 2007 ήμουν μέλος της ιατρικής ομάδας της Π.Α.Ε. Scoda Ξάνθης, ενώ όλο το χρονικό αυτό διάστημα συνεργάζομαι με πολλές Ερασιτεχνικές ομάδες της Αθήνας και του Πειραιά, αντιμετωπίζοντας πολλούς αθλητές τόσο συντηρητικά όσο και χειρουργικά, αντιμετωπίζοντας συχνότερα κακώσεις μαλακών μορίων και εκτελώντας αρθροσκοπική χειρουργική κύρια στην άρθρωση του γόνατος και στην άρθρωση του ώμου.

Από το 2000 και μετά είμαι επιστημονικός συνεργάτης του Μετροπολιτικού Θεραπευτηρίου Αθήνας <Metropolitan Hospital> και από το 2004 Διευθυντής Ορθοπαιδικής κλινικής, ενώ από τον Οκτώβριο του 2003 έως τον Ιανουάριο του 2007 είχα αναλάβει Διευθυντής του Ορθοπαιδικού τμήματος στην κλινική Τίμιος Σταυρός .

Στις 17 Απριλίου του έτους 2002 διορίστηκα σαν Επιμελητής Β΄ στο Περιφερειακό Πανεπιστημιακό Γενικό Νοσοκομείο Πατρών, με την απόφαση Υ10α/ΓΠ 12439/02 του Υπουργείου Υγείας και Πρόνοιας που δημοσιεύτηκε στο υπ’αριθμό 65/02 Φ.Ε.Κ. και υπηρέτησα μέχρι και 31/12/2002, από όπου και για λόγους μη εξαρτωμένους από εμένα παραιτήθηκα. Κατά την διάρκεια της απόσπασής μου για έξι μήνες στο Νοσοκομείο Μεσολογγίου εκτέλεσα πιστά τα καθήκοντά μου, εκτέλεσα περίπου 150 χειρουργεία και μάλιστα έγιναν υπό την ευθύνη μου 60 αρθροσκοπικά χειρουργεία κάτι το οποίο δεν είχε γίνει μέχρι τότε.

Από τις 21 έως 23 Μαρτίου 2005 παρακολούθησα στο Στρασβούργο της Γαλλίας στο CENTRE DE TRAYMATOLOGIE ET D’ORTHOREDIE (10 avenue Achille Baumann, 67400 Strasbourg, Illkirch-Graffenstaden, France), μια Locking Nailing Training visit στη μονάδα τραύματος υπό την εποπτεία του Dr. G. Taglang.

Στις 14 και 15 Νοεμβρίου 2006 παρακολούθησα στο IRCAD-EITS στο Στρασβούργο (SFA Organization, ESSKA 2000) experimental laboratory σε αρθροσκοπική χειρουργική γόνατος.

Στις 16 και 17 Νοεμβρίου 2006 παρακολούθησα στο IRCAD-EITS στο Στρασβούργο (SFA Organization, ESSKA 2000) experimental laboratory σε αρθροσκοπική χειρουργική ώμου.

Είμαι τακτικό μέλος της Ελληνικής Εταιρείας Χειρουργικής Ορθοπαιδικής και Τραυματολογίας, της Ελληνικής Εταιρείας Αρθροσκοπικής Χειρουργικής και Αθλητικών Κακώσεων, της Ελληνικής Εταιρείας Μελέτης του Μεταβολισμού των Οστών και του Ελληνικού Ινστιτούτου Οστεοπόρωσης. Επίσης είμαι μέλος της International Society of Musculoskeletal and Neuronal Interacions (ISMNI).

Είμαι τακτικό μέλος της Ελληνικής Εταιρείας Αρθροσκόπησης και μέλος της Europian Society of Sports Traymatology, Knee Surgery and Arthroscopy (ESSKA 2000) και με αριθμό μέλους 2.114.

Από τον Σεπτέμβριο του 2007 συνεργάζομαι αποκλειστικά και χειρουργώ στο Metropolitan General (πρώην Ιασώ) στον Χολαργό (Διευθυντής Α΄Κλινικής Αθλητικών Κακώσεων).